میزان ضرر صندلی های سوخت اصفهان از شیوع کرونا

به گزارش پسر یخی، رئیس انجمن صندلی داران سوخت استان اصفهان گفت: از ابتدای اسفند سال گذشته تا به امروز حدود 9.5 میلیارد تومان از کارمزد صندلی داران اصفهانی به دلیل کاهش فروش بنزین و گازوئیل به نسبت مدت مشابه سال گذشته، پرداخت نشده و آنها دچار ضرر شده اند.

میزان ضرر صندلی های سوخت اصفهان از شیوع کرونا

به گزارش پسر یخی، پیمان کامران در گفت وگو با ایسنا در مورد کاهش سوختگیری در صندلی های بنزین در پی شیوع کرونا، اظهار کرد: میزان فروش بنزین و نفت گاز استان طی نوروز 1399 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 70 درصد کاهش داشته است، در حالیکه هر ساله حتی در این برهه از زمان 20 درصد افزایش فروش داشتیم.

وی با اشاره به خسارت صندلی های سوخت اصفهان ناشی از کاهش فروش سوخت در پی شیوع کرونا، گفت: از ابتدای اسفند سال گذشته تا به امروز حدود 9.5 میلیارد تومان از کارمزد صندلی داران اصفهانی به دلیل کاهش فروش بنزین و گازوئیل به نسبت مدت مشابه سال گذشته، پرداخت نشده و آنها دچار ضرر شده اند.

رئیس انجمن صندلی داران سوخت استان اصفهان همچنین گفت: با وجود ضرر بالا، در بخشنامه مشاغل آسیب دیده از ویروس کرونا، صندلی داران و کارگران آنها دیده نشده اند.

احتمال انتقال ویروس کرونا به وسیله کارت سوخت

وی با اشاره به اینکه مطابق قانون فضای کسب و کار، در رویه های اجرایی باید با صنوف مربوطه هماهنگی لازم صورت گیرد، گفت: در پی شیوع کرونا متاسفانه در ابلاغیه ای اپراتورهای سوخت در صندلی ها موظف به سوختگیری برای تمام خودروها شدند که این دستور به سه دلیل برای صندلی داران مسائلی را ایجاد کرد.

کامران با بیان اینکه در روال معمول برای هر سکوی سوخت یک کارگر استخدام می گردد، اضافه نمود: این درحالیست که چهار نازل در صندلی ها وجود دارد و انجام عملیات سوختگیری به صورت همزمان برای یک کارگر، عملا غیرممکن است.

وی ادامه داد: به لحاظ بهداشتی حتی دریافت کارت سوخت و بانکی افراد از سوی کارگر صندلی و بازگرداندن آن موجب انتقال ویروس کرونا می گردد ، همچنین دادن رمز بانکی به کارگر صندلی، احتمال ایجاد مسائل امنیتی بانکی را بالا می برد.

رئیس انجمن صندلی داران سوخت استان اصفهان با بیان اینکه با دستور تعدیل شده شبکه بهداشت کشور، صندلی داران ملزم به استفاده از دستکش، ماسک و مواد ضدعفونی شدند، اظهار کرد: در این دستور تنها کارگران ملزم به سوختگیری برای افراد کم توان شدند.

تهیه 120 میلیون تومان اقلام بهداشتی و ضدعفونی از سوی صندلی داران اصفهان

وی گفت: در پی شیوع ویروس کرونا در کشور و دستورات بهداشتی، صندلی داران اصفهان از 20 اسفند تا 13 فروردین ماه با ارائه فاکتور بیش از 120 میلیون تومان اقلام بهداشتی و ضدعفونی برای مقابله با ویروس کرونا تهیه کردند.

کامران تاکید نمود: متاسفانه امروز صندلی داران اصفهان با توجه به کاهش 70 درصدی فروش سوخت، امکان پرداخت حقوق کارگران خود را ندارند، چراکه درآمد موجود کفایت هزینه های جاری صندلی ها را نمی دهد.

وی با اشاره به اینکه براساس آنالیز های اجرا شده صندلی های سوخت دومین محل انتقال ویروس کرونا است، شرح داد: متاسفانه این موضوع موجب ایجاد جوی ناآرام و نگران کننده در بین کارگران و صندلی داران شده است و متاسفانه بسیاری از کارگران به دلیل ترس از ابتلا به کرونا از کار خود استعفا داده اند که موجب شده صندلی داران به دنبال کارگر جدید باشند.

رئیس انجمن صندلی داران سوخت استان اصفهان گفت: خوشبختانه تا به امروز در شهر اصفهان گزارشی از ابتلای کارگران صندلی های سوخت به کرونا ویروس گزارش نشده است.

وی با بیان اینکه از حدود 4 فروردین ماه، تمام اصناف غیرضرور اجبار به تعطیلی شدند، گفت: متاسفانه صندلی داران برای حفظ امنیت روانی جامعه مجبور فعالیت، بوده و هستند و حتی در دو روز 12 و 13 فروردین ماه که به دلیل ممنوعیت کامل تردد فروش سوخت به کمتر از 10 درصد رسید، صندلی های سوخت استان به صورت 24 ساعته و به طور کامل براساس دستور شرکت پخش فراورده های نفتی باز بودند.

15 درصد دریافت های صندلی ها همچنان نقدی است

کامران با اشاره گلایه مسئولان بهداشتی استان و کشور به صندلی های سوخت، گفت: در این گلایه عنوان شده که دریافت وجه نقد در صندلی های سوخت به صفر نرسیده است و با وجود اطلاع رسانی ها حدود 15 درصد دریافت های ما همچنان نقدی است.

وی شرح داد: به دلیل رویه معمول در صندلی ها ابتدا سوخت تحویل خودرو شده و سپس طلب وجه می گردد و اگر سوخت وارد باک شد و صاحب خودرو کارت بانکی نداشت، نمی توان از دریافت پول نقد امتناع کرد.

رئیس انجمن صندلی داران سوخت استان اصفهان با اشاره به اینکه این مشکل در ستاد مبارزه با کرونا مطرح شد، گفت: این مشکل با حمایت فرماندار اصفهان و عابدی نماینده مردم اصفهان در مجلس به صورت مکتوب به ستاد مبارزه با کرونا اعلام شد و رئیس کمیسیون بهداشت مجلس نیز این مسئله را به صورت مکتوب به دکتر نمکی- وزیر بهداشت اطلاع رسانی کرد.

وی با بیان اینکه برطرف این مشکل به وسیله سامانه سوخت کشور قابل انجام است تا ابتدا مبلغ از کارت کم شده و مطابق آن سوختگیری انجام گردد، تاکید نمود: در صورتیکه این موضوع به درستی پیگیری و عملی گردد، تبادل سوخت در صندلی های به صورت نقدی به صفر خواهد رسید.

منبع: اقتصادنیوز

به "میزان ضرر صندلی های سوخت اصفهان از شیوع کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزان ضرر صندلی های سوخت اصفهان از شیوع کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید