کاهش سن دختران کارگر جنسی؛ حتی 12 ساله ، 50 درصد متاهل اند

به گزارش پسر یخی، مددکار اجتماعی از کاهش سن ورود دختران به بازار کارگری جنسی سخن گفت و اضافه نمود: متاسفانه گاهی دخترانی را می بینیم که در سنین بسیار کم، حدود 12 سالگی به این مسائل کشیده می شوند. از طرفی بر اساس آمارهایی که سازمان بهزیستی ایران اعلام نموده است 50 درصد کارگران جنسی ایران را زنان متاهل تشکیل می دهند.

کاهش سن دختران کارگر جنسی؛ حتی 12 ساله ، 50 درصد متاهل اند

به گزارش پسر یخی به نقل از برنا، شهین شمس محمدی مددکار اجتماعی و فعال حوزه زنان در مورد افزایش کارگران جنسی در سطح شهر گفت: مهمترین دلیلی که می توان برای افزایش این آسیب اجتماعی عنوان نمود، فقر است.

او ادامه داد: فقر روی تندرستی، چگونگی فرهنگ خانواده و امکانات تحصیلی اثر می گذارد. به علاوه این فقر است که از حضور یک فرد به عنوان عضوی فعال در جامعه جلوگیری نموده و در نتیجه او را از دریافت حقوق اجتماعی، سیاسی و اقتصادی منصرف می نماید.

این فعال حوزه زنان با تاکید بر اینکه افزایش کارگران جنسی در هر جامعه ای می تواند متاثر از عوامل گوناگونی باشد، عنوان نمود: از عمده ترین این عوامل، بالا رفتن خط فقر و عدم مهارت و توانایی های لازم در جهت تامین مایحتاج زندگی، از سوی زنان است که این مساله نیز به نبود برنامه ریزی های اساسی از سوی دولتمردان برای توانمندسازی زنان و همچنین نبود بستری مناسب در جامعه، در راستای کسب مهارت، درآمدزایی و استقلال اقتصادی، این قشر تاثیرگذار در جامعه باز می گردد.

شمس محمدی افزود: با وجود سیر رو به رشد تحصیل زنان، به دلیل بستر سنتی جامعه و اینکه توجه به توانمندسازی و کسب مهارت برای استقلال اقتصادی برای مردان در درجه اول اهمیت واقع شده است، هنوز آن طور که باید و شاید به این مساله مهم پرداخته نشده و ما غافل از اهمیت و تاثیرگذاری این عامل، به دنبال برطرف آسیب های اجتماعی ناشی از کارگران جنسی در جامعه هستیم.

این مددکار اجتماعی با اشاره به اینکه کارشناس مسائل اجتماعی به رابطه متقابل میان فقر و پیدایش کارگران جنسی در جامعه تاکید فراوان دارند، شرح داد: جامعه شرایط را با ایجاد تورم، بیکاری و فقر به نحوی ساخته است که زنان بی سرپرست و بد سرپرست به خاطر درماندگی در تامین هزینه های جاری خود و فرزندان شان، به این کار روی می آورند، در نتیجه کارگران جنسی نیز افزایش پیدا می نمایند.

او از کاهش وحشتناک سن ورود دختران به بازار کارگری جنسی اطلاع داد و گفت: متاسفانه گاهی دخترانی را می بینیم که در سنین بسیار کم، حدود 12 سالگی به این مسائل کشیده می شوند. از طرفی بر اساس آمارهایی که سازمان بهزیستی ایران اعلام نموده است، 50 درصد از کارگران جنسی ایران را زنان متاهل تشکیل می دهند که به دلیل مسائل اقتصادی به این کار روی می آورند که پس از ورود این زنان به بازار کارگری جنسی، در معرض آسیب های چون ایدز، مواد مخدر و خشونت قرار می گیرند، که به نوبه خود به آسیب های اجتماعی دامن می زند.

این فعال حوزه زنان ادامه داد: بخش عظیمی از قشر فقیر جامعه را زنان تشکیل می دهند. متاسفانه فلاکت و فقر با ستم جنسی و طبقاتی گره خورده و آسیب ها را تشدید نموده است. باید تاکید کنم کارگری جنسی، آزار جنسی محسوب می گردد و هیچ زنی راضی نخواهد بود به این کار تن دهد، اما به دلیل احتیاج و تامین مایحتاج خود به این کار روی می آورد.

شمس محمدی شرح داد: برای جلوگیری از انحرافات و آسیب های اجتماعی باید به توزیع درآمدها در جامعه توجه داشت چراکه یکی از مهم ترین عوامل به وجود آورنده و تشدید نماینده فقر، توزیع ناعادلانه درآمدها در جامعه است که این نابرابری های اقتصادی زاینده فساد، تباهی و انواع کجروی ها خواهد بود.

منبع: همشهری آنلاین

به "کاهش سن دختران کارگر جنسی؛ حتی 12 ساله ، 50 درصد متاهل اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش سن دختران کارگر جنسی؛ حتی 12 ساله ، 50 درصد متاهل اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید