سودان، صدور حکم بازداشت و منع سفر برای البشیر و عوامل کودتای 1989

به گزارش پسر یخی، دادستان کل سودان حکم بازداشت و ممنوعیت سفر رئیس جمهور مخلوع این کشور و سایر رهبران کودتای 1989 را صادر کرد.

سودان، صدور حکم بازداشت و منع سفر برای البشیر و عوامل کودتای 1989

به گزارش گروه بین الملل پسر یخی به نقل از خبرگزاری فرانسه، جنبش اعتراضی در سودان، شامگاه سه شنبه بیان نمود که دادستان کل کشور حکم هایی را برای بازداشت و ممنوعیت سفر علیه سازماندهی کنندگان و عاملان کودتای 1989 و در راس آنها عمر البشیر رئیس جمهور سابق این کشور که در پی اعتراضات مردمی از آوریل دولتش سرنگون شد و در بازداشت به سر می برد، صادر کرده است.

محمد حسن عربی هماهنگ کننده کمیته قانونی در فراکسیون های نیروهای آزادی و تغییر طی بیانیه ای بیان نمود: دادرسی کیفری تحت نظارت دادستان اقدامات خود در صدور ابلاغیه علیه سازمان دهندگان و عاملان کودتای 30 ژوئن 1989 ادامه می دهد.

وی افزود، حکم های بازداشتی برای تمامی نظامیان در قید حیاتی که عضو شورای رهبری کودتا بودند صادر شده است و از غیرنظامیان نیز دستور بازداشت علی الحاج محمد و ابراهیم السنوسی، که تا این لحظه بازداشت نشده اند، صادر شده است.

علی الحاج محمد، دبیرکل حزب اسلام گرای کنگره ملی است، او در سال 1999 از حزب عمر البشیر جدا شد ولی همچنان با او همپیمان ماند، السنوسی نیز تا لحظه برکناری البشیر، معاون وی بود.

طبق بیانیه یاد شده، یک منبع در دفتر دادستانی کل سودان به خبرگزاری فرانسه صدور چنین حکم هایی را تایید و بیان نمود که دادستانی کیفری با صدور حکمی تمامی متهمانی که نام آنها در ابلاغیه آورده شده به استثنای الحاج و السنوسی را که در زندان کوبر در خارطوم در بازداشت هستند، ممنوع السفر کرده است.

این متهمان علاوه بر عمر البشیر شامل علی عثمان طه، نافع علی نافع و عوض احمد الجاز و همچنین یوسف عبد الفتاح ملقب به رامبو است که روز دوشنبه بازداشت و به زندان کوبر منتقل شد.

به موجب قانون سودان، مجازات اتهام تضعیف قانون اساسی، که علیه عمر البشیر و حامیانش مطرح شده، اعدام یا حبس ابد است.

البشیر، که یکی از افسران ارتش بود، با کودتای نظامی که از سوی اسلام گرایان حمایت شد، حکومت الصادق المهدی نخست وزیر منتخب وقت سودان را سرنگون قدرت را در این کشور به دست گرفته بود.

عمر البشیر طی 3 دهه قدرت در سودان، با مشت آهنین حکومت می کرد که در نتیجه اعتراضات مردمی بی سابقه و متعاقب آن، کودتای ارتش در 11 آوریل از قدرت کنار رفت.

عمر البشیر به اتهام ارتکاب جنایاتی چون کشتار جمعی، جنایات جنگی و ضد بشری در طول جنگ در اقلیم دارفور در غرب این کشور تحت تعقیب دادگاه کیفری بین المللی نیز است.

در حال حاضر در سودان یک شورای حاکمیتی متشکل از غیرنظامیان و نظامیان به شکل موقت قدرت را در دست گرفته اند و این دوره موقت با برگزاری انتخاباتی برای انتقال کامل قدرت به غیرنظامیان پایان می یابد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "سودان، صدور حکم بازداشت و منع سفر برای البشیر و عوامل کودتای 1989" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سودان، صدور حکم بازداشت و منع سفر برای البشیر و عوامل کودتای 1989"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید