افشای رسوایی سازمان منع سلاح های شیمیایی در پرونده سوریه

به گزارش پسر یخی، یک روزنامه انگلیسی در گزارشی آورده است که سازمان منع سلاح های شیمیایی، بدون توجه به نظر بازرسان خود و با دست بردن به گزارش اصلی، حمله شیمیایی ساختگی در شهر دوما در سوریه را تأیید نموده است.

افشای رسوایی سازمان منع سلاح های شیمیایی در پرونده سوریه

به گزارش گروه بین الملل پسر یخی، پس از گذشت یک سال و ده ماه (آوریل 2018) از حمله ادعایی در شهر دوما واقع در حومه دمشق و جار و جنجال رسانه ای و سیاسی وسیع کشورهای غربی و عربی، سپس انتشار گزارش سازمان منع سلاح های شیمیایی (OPCW)، روزنامه دیلی میل انگلیس از رسوایی گسترده ای در تحریف واقعیت و جعل گزارش بازرسان این سازمان خبر داده است.

این روزنامه به اسناد جدیدی دست یافته است که نشان می دهد تغییرات زیادی در گزارش اولیه تحقیقات بازرسان سازمان بعمل آمده و در عین حال یک مسئول بلندپایه سازمان کوشش نموده تا اسنادی که بیگناهی دولت سوریه را ثابت می نماید از بین برده یا مخفی کند.

دیلی میل نوشت که به گزارش اولیه و اصلی که تیم حقیقت یاب درباره حمله شیمیایی ادعایی در دوما نوشته، دست یافته است. گزارشی که سپس دستخوش تغییرات گسترده می گردد و به شکل اساسی با نسخه اولیه تفاوت دارد.

در گزارش نهایی که سازمان منع سلاح های شیمیایی منتشر نموده آمده است که اصول عقلانی مبنی بر استفاده از گاز کلر در دوما وجود دارد، اما یکی از کارشناسان سازمان این ادعا را جعلی دانست و گفت: فقط مقدار کمی از کلر را پیدا کردیم که در هر خانه ای یافت می گردد.

در گزارش نهایی همچنین به حقایق کپسول های گاز کلر نیز سرپوش گذاشته شده و برای اولین بار شک و تردیدها در مورد اینکه این کپسول ها از کجا به دوما آمده، بر انگیخته است. به گفته کارشناسان سازمان، میزان ضربه ای که به این کپسول ها وارد آمده نشان می دهد که آنها از هواپیما به سمت زمین پرتاب نشده اند. در یک مورد بازرسان، کپسول گاز کلر را بر روی تختخواب خانه ای پیدا کردند اما سقف خانه سالم بود!.

فقط مقدار کمی از کلر را پیدا کردیم که در هر خانه ای یافت می گردد.

به نوشته دیلی میل، علاوه بر این، در پیش نویس تیم حقیقت یاب که به محل حمله شیمیایی اعزام شده بودند، آمده است که تصاویر قربانیان حمله ادعایی دوما ارتباطی با حمله شیمیایی گاز سارین ندارد. همچنین نمونه های برداشت شده از منطقه، وجود این گاز را تأیید نمی نماید.

گزارش اولیه و اصلی همچنین در مورد نشانه های برجا مانده بر روی قربانیان و ارتباط آن با گاز سارین تردید وارد می نماید. کارشناسان سم شناسی در آلمان نیز وقتی مورد مشورت تیم حقیقت یاب قرار گرفتند؛ همین را گفتند؛ به طوری که دو گزینه بیشتر پیش رو باقی نمی ماند: 1- قربانیان با یک عنصر شیمیایی خطرناک دیگر قربانی شده اند.2- فوت این افراد ارتباطی با مواد شیمیایی ندارد و اصلا حمله شیمیایی صورت نگرفته است.

این روزنامه انگلیسی همچنین نوشته است که در گزارش اصلی، خواسته شده تا در مورد بعضی اتفاقات مشکوک که توجیح منطقی ندارند، تحقیق گردد. یکی از آنالیز ها را فردی به نام ایان هندرسون کارشناس خبره سازمان منع سلاح های شیمیایی در مورد ادعای پرتاب کپسول های گاز از هواپیما انجام داده است.

در نهایت هندرسون در گزارش خود آورده است که پساز آنالیز دقیق و مشورت با دیگر بازرسان، به این نتیجه رسیده است که احتمال بالایی مبنی بر اینکه این کپسول ها با دست به این مکان منتقل شده اند، وجود دارد و آنها از آسمان پرتاب نشده اند.

اما موردی که بیش از تمامی موارد بالا تعجب روزنامه انگلیسی را موجب شده، اقدامات یکی از مدیران سازمان منع سلاح های شیمیایی است. فردی که هویت اصلی او تعیین نیست اما میان کارمندان سازمان با نام وول دیمورت شناخته می گردد.

ماجرا از این قرار است که هندرسون از وول دیمورت می خواهد تا برای انتشار تحقیقات او تضمین دهد اما وقتی هندرسون متوجه می گردد که قرار نیست تحقیقات او در گزارش نهایی درج گردد. تصمیم می گیرد که نسخه ای از گزارشش را در بایگانی قرار دهد اما وول دیمورت دستور می دهد که تمامی اسناد مرتبط با تحقیقات هندرسون نابود و از بایگانی حذف گردد.

دی میل در ادامه می نویسد که تنها تحقیقات هندرسون نبود که از گزارش نهایی حذف شده است بلکه دلایل و اسناد دیگر موجود در گزارش بازرسان نیز در گزارش نهایی حذف شده و به جای آنها برداشت هایی از سخنان شاهدان عینی استفاده شده است.

علاوه بر این، این روزنامه به یک یادداشت داخلی درون سازمان منع سلاح های شیمیایی دست یافته که در آن 20 کارشناس سازمان بابت عدم درج تحقیقاتشان در گزارش نهایی سازمان و همچنین تحریف اطلاعات و اسناد و دلایل ابراز نگرانی نموده اند.

یکی از این کارشناسان که نامی از خود نبرده در نامه ای به فریناندو آریاس مدیر سازمان منع سلاح های شیمیایی، از گزارش نهایی سازمان انتقاد نموده و گفته است که این گزارش هیچ تناسبی با یافته های بازرسان ندارد و باید با جمع آوری تمامی نتایج بازرسان در گزارش نهایی بازنگری گردد.

او همچنین گفت که تنها چند هفته پس از اینکه وظیفه آنالیز کپسول های شیمیایی را بر عهده گرفته، بدون هیچ گونه توضیحی از تیم حقیقت یاب کنار گذاشته شده است در حالی که او بسیار اصرار داشت تا تحقیقاتش را به سرانجام برساند.

روزنامه دیلی میل در ماه گذشته نیز در گزارشی افشا کرد که یکی از کارمندان سازمان منع سلاح های شیمیایی در ایمیلی فاش نموده است که تحقیقات تیم حقیقت یاب به اثبات انجام حمله شیمیایی منتهی نشده و حقایق در این خصوص به شکل عامدانه تحریف شده است.

20 کارشناس سازمان بابت عدم درج تحقیقاتشان در گزارش نهایی سازمان و همچنین تحریف اطلاعات و اسناد و دلایل ابراز نگرانی نموده اند.

طارق حداد روزنامه نگار نیوزویک ماه گذشته به دلیل اینکه این روزنامه حاضر به انتشار گزارشش در مورد تحریف حقایق در دوما نشده بود، استعفا کرد.

دولت سوریه نیز بارها به جعلی و دور از واقعیت بودن گزارش سازمان منع سلاح های شیمیایی اشاره نموده است. بسام الصباغ نماینده دمشق در این سازمان نیز ماه گذشته خواهان تحقیقات در مورد تحریف بعمل آمده در گزارش نهایی سازمان در مورد دوما شد.

آمریکا و متحدانش پیش از این دو باره به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه به اهدافی در این کشور حمله نموده اند. اولین بار، فروردین ماه سال 1396 بود که آمریکا به بهانه حمله شیمیایی در خان شیخون، به پایگاه هوایی الشعیرات ارتش سوریه در در استان حمص حملات موشکی کرد. دومین حمله یک سال بعد از حمله اول و در 25 فروردین سال گذشته توسط سه کشور آمریکا، فرانسه و انگلیس انجام شد و آنها جمعا 100 موشک به سوریه شلیک کردند.

ادعاهای کشورهای غربی در حالی مطرح می گردد که سوریه در سال 2013 در چارچوب توافقی میان آمریکا سلاح های شیمیایی خودش را زیر نظارت سازمان منع سلاح های شیمیایی یا امحا نموده و یا به خارج از سوریه ارسال نموده است. مقام های سوری نیز بارها اعلام نموده اند که این کشور سلاح شیمیایی در اختیار ندارد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "افشای رسوایی سازمان منع سلاح های شیمیایی در پرونده سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای رسوایی سازمان منع سلاح های شیمیایی در پرونده سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید